בהמשך לתגובות אותם קבלתי לאחר פרסום המייל בנושא שכפול המשקפיים אבקש להבהיר כלהלן:

הטענה העיקרית המושמעת באזני אומרת "מרקוביץ' על מה אתה מדבר? בסך הכול לוקחים את המשקפיים הישנות של הלקוח, מניחים אותם על האוטו-לנסומטר ושולחים למסגור, אז איזו בעיה אתה רואה כאן?".

ובכן, אני רוצה להתייחס לטענה עיקרית זו ואתחיל בפרמטרים הבנליים:

1. האם בדוכני שכפול המשקפיים מכירים את המושג – כיול האוטולנסומטר? האם מתי שהוא נערך כיול שכזה ע"י איש מקצוע מוסמך?!.

2. האם העובדים בדוכני שכפול המשקפיים מודעים לעובדה שבעדשות שרוטות ו/או עם קילופים בציפוי, מקבלים תוצאה שגויה בקריאת האוטולנסומטר?!.

3. האם בדוכני שכפול המשקפיים המוכרנים מודעים לעובדה ש – P.D 64 יכול להיות גם 31+33 ולא רק 32+32?!.

4. האם בדוכני שכפול המשקפיים יודעים למדוד גם גובה ל- מרכז העדשה והאם יודעים הם את ההשלכות למצבי הדיפלופיה והשלכותיהם החמורות בגין טעות במדידה?!

5. האם בדוכני שכפול המשקפיים יודעים למדוד את כוח הפריזמה בעדשה ו/או לזהות בכלל את קיומה של פריזמה?!

6. האם בדוכני שכפול המשקפיים יודעים לחשב את מידת ה – ההסטה של כוח העדשה ו/או את קיומה?!

7. האם בדוכני שכפול המשקפיים שמעו אי פעם על זווית פנטוסקופית והשלכותיה על מערך הראייה?!

כמובן שהרשימה אינה שלמה ואנו כאנשי המקצוע, חווים אותה ביום יום ואולם, ברצוני להתייחס להיבט נוסף:

בא נניח שבעלי הדוכנים כאמור, הינם צדיקים גמורים ודאגתם הינה בראש ובראשונה לבריאות הציבור ואין הרווח הכספי מעניינם ולכן הם מוכרים משקפיים רק לאילו המציגים מרשם עדכני מאופטומטריסט. השאלה הנשאלת הינה:

מי מוודא שהמשקפיים אכן הותקנו עפ"י המרשם ומהיא הסמכתו המקצועית?!.

אנו יודעים שכמעט ואין אדם עם מבנה פנים סימטרי וגם היכן שמצוי אחד כזה, אנו יודעים שלאחר התקנת העדשות במסגרת נדרשת התאמת המסגרת לפנים, מי מטפל בכך ומהיא הכשרתו המקצועית?!

אני שומע שמתחילים למכור משקפיים מולטיפוקלייות בדוכנים. איך מודדים את מכלול הפרמטרים הנדרשים להתאמת מולטיפוקל?! איך מתמודדים עם היצרות שדה הראייה?! אסור לשכוח שחלק מ – הרוכשים גם נוהגים עם משקפיים אילו!!!.

ובכן, למעט סעיף 1. לעיל (שלהערכתי גם הוא אינו מיושם), כל שאר התנאים המחויבים עפ"י תקנות המקצוע והחוק, כלל אינם מיושמים והמשקפיים נמכרים תוך כדי זריעת חול בעיניי הציבור להטעותם, שכביכול המשקפיים המסופקות להם, תואמות אחת לאחת את אשר נדרש ואני פשוט נחרד מהתוצאות.

במשקפיים אילו משתמשות גננות שלא תמיד יראו בזווית העין את הילד בגן ש-רץ עם מספריים שלופות ביד, המנופאי שיוריד את הסל על ראש פועלי הבניין היות ויש לו חוסר בסטריאופסיס, נהג הסמיטריילר שיירדם בכביש, מפעיל המזל"ט שהמערך האקומודטיבי שלו לוקה בחסר, או כל נהג שהוא שסגמנט המולטיפוקל שלו מוסט מעלה וידרוס את הילד הראשון שעובר במעבר החציה וכמובן רשימת הדוגמאות ארוכה בלי סוף.

ומכיוון שכך הוא, מרתיחה אותי לא פחות העובדה, שחלק מהגופים שמתפרנסים מענף האופטיקה משתפים פעולה עם ההתנהלות הקלוקלת הזו ולפני שאפרט, ברצוני להבהיר נקודה מאוד חשובה:

אצלנו במדינת ישראל, חשובים חיי האזרחים ובריאותם וחד הוא באם נהרגו או נפצעו כתוצאה מפעולת איבה או מתאונת דרכים או מכל סיבה אחרת שאינה טבעית. כמובן שהכאב גדל ביחס ישיר לנוכח הידיעה שהמוות ו/או הפציעה היו יכולים להימנע. במדינות הנאורות בעולם בכלל ובישראל בפרט, קיימת רגולציה הדוקה ומחמירה ביותר בכל הקשור למכירת והספקת מוצרים המסכנים חיי אדם, לגופים שאינם מאושרים ו/או שאינם פועלים עפ"י ההנחיות המקצועיות ו/או שאינם נתונים בפיקוח ו/או שיש במעשיהם לסכן חיי אדם ובריאותו.

בעלי הדוכנים ל"שכפול משקפיים" יכולים להיתמם ולומר שכל שכתבתי לעיל, לא היה ידוע להם. לא כך הוא, בכל הקשור לחברות המספקות לדוכנים אילו את העדשות האופטלמיות והמיסגור!!!. חברות אילו, בהחלט מודעות לסיכונים בחיי אדם כמו גם לסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהתנהלות הדוכנים, בהחלט מודעות למקום המפוקפק במעלה הרשימה של אחוז תאונות הדרכים פר אוכלוסייה בו מדינת ישראל "מככבת" ובכל זאת, ממשיכים ומזינים את "תעשיית שכפול המשקפיים" בדוכנים וכמובן שלא בחינם.

אנו, ציבור האופטומטריסטים בישראל – מפסיקים לעמוד מנגד !!!

א. במהלך היום המועצה תפנה לכל החברות המספקות שירות לדוכנים ו/או לחנויות שאינם מאוישות ע"י אופטומטריסטים מוסמכים ותדרוש להפסיק לאלתר, כל התקשרות איתן. היה ודרישתנו לא תיענה בחיוב, נפרסם את שמות החברות והמועצה תדרוש מכלל החברים להפסיק כל התקשרות עם חברות אילו.

ב. עד אשר ה"רגולציה" במדינת ישראל "תתעורר" ותקבע כללים מחייבים להתאמת והספקת משקפיי ראייה, חברות וחברי מועצת האופטומטריסטים בישראל לא ינפיקו מרשמים להכנת משקפיים (בין אם בתשלום ובין שלא תשלום). כמובן שאין מניעה לספק את תוצאות בדיקת מערכת הראיה לרבות ממצאים פתולוגים שנמצאו ובלבד – שלא ניתן יהיה להכין משקפיים על בסיס הנתונים.

ג. אני בהחלט צופה שיהיו כאילו שיטענו שההנחיה מנוגדת לחופש העיסוק ואולם, כאשר עומדת לנגד עינינו בריאות הציבור לעומת חופש העיסוק, אז עם כל הכבוד – בריאות הציבור חשובה יותר והמועצה תטפל בכל תלונה שתופנה כנגד כל אחד מחברי מועצת האופטומטריסטים בישראל.

בב"ח – אדי

אדי מרקוביץ'

יו"ר מועצת האופטומטריסטים בישראל

בצלאל 1. ר"ג

נייד: 052 – 3475777 begin_of_the_skype_highlighting 052 – 3475777 end_of_the_skype_highlighting

טלפון: 03-5602645/8 | פקס: 03-5602612

דילוג לתוכן