הקשר בין רופא עיניים ובין אופטומטריסט
האופטומטריה כיום שונה ומתקדמת יותר מהאופטומטריה בעבר. שידרוג המקצוע התרחש בעקבות לימודי תעודה לתואר ראשון המתבצעים ברמה גבוהה, ואף לימודי המשך לקראת תואר שני. הידע המקצועי אצל רוב האופטומטריסטים אינו מוגבל רק לתחומי האופטומטריה, וכיום הם בקיאים בתחומים תיאורטיים של פתולוגיה עינית, מצבים רפואיים, תרופות, ראייה לקויה, ראייה פדיאטרית ועוד .

אופטומטריסטים רבים רכשו ידע ניכר בתחומים שהם מתחום עיסוקו של רופא העיניים תוך כדי עבודה במוסדות רפואיים בתי חולים ומכוני לייזר, ואף ממפגשים משותפים וכנסים העוסקים ברפואת עיניים. למרות זאת יש לשמור על פרופורציה נכונה, לאופטומטריסט אסור לפי חוק הרפואה להשתמש בתרופות דיאגנוסטיות ולאבחן מחלות עיניים , גם כאשר הוא מזהה מחלה או פתולוגיה כלשהי .

ברור לכל שקשר טוב ופורה בין שתי קבוצות אלו הינו חיוני ויכול רק להועיל למטופלים ולטובת בריאות הציבור .

הסוגיות בין אופטומטריסט לרופא עיניים מסתכמות ב 4 נושאים עיקריים :

•הפניות אופטומטריסט לרופא עיניים .

•הפניות רופא עיניים לאופטומטריסט .

•מרשם רופא עיניים .

•מקרים רפואיים המטופלים על ידי האופטומטריסט .

האם קיים ניגוד אינטרסים בין רופאי עיניים לאופטומטריסטים ?

למרות שמספר רופאי עיניים מוכרים עדשות מגע ואף משקפיים , ומבצעים ניתוחי לייזר להסרת משקפיים , היקף המכירות על ידי האופטומטריסטים גדול בצורה משמעותית לעומת היקף המכירות על ידי רופאי עיניים , והם אינם נחשבים ( עדיין ..) למתחרה ממשי .

קשר מקצועי ופורה ותקשורת חיובית בין רופאי עיניים לאופטומטריסטים המבוססת על אמון הדדי ומקצועיות , עשויים להועיל לבריאות הציבור בכל הקשור לעיניים וראייה .
הפניות הדדיות בין רופא עיניים לאופטומטריסט מאפשרות מתן טיפול מקיף ומושלם למטופלים .
רצוי שהאופטומטריסטים יפנו לרופא כל מטופל מעל גיל 40 ( או גיל אחר לפי החלטת רופאי העיניים ) לבדיקת גלאוקומה , ללא חשש לפגיעה בפן המסחרי .
רצוי שרופאי העיניים יפנו מטופלים לחנויות האופטיקה ללא הגבלה מקדימה על סוג המשקפיים והעדשות לרכישה . את המרשם המדויק כדאי להשאיר בידי האופטומטריסט לקבל אחריות מקיפה על המשקפיים .
עדכונים הדדיים בין אופטומטריסטים ורופאי עיניים לגבי מוצרי אופטיקה חדשים או מגמות עיקריות ברפואת עיניים יכולים לשפר ולקדם את בריאות הציבור בכל הקשור לעיניים וראייה .

דילוג לתוכן